خانه / کتاب و نشریات / دروادی رود ارس

دروادی رود ارس

معرفی کتاب

در وادی رود ارس، تالیف علی عبدلی، انتشارات  جامعه نگر، تهران، زمستان ۱۴۰۰

این اثر متناسب شرایطی تالیف و منتشر شده که در مرزهای شمال غرب ایران شاهد تنش هایی بوده ایم و از مقامات برخی کشورهای همسایه، گاه اظهارات ایران ستیزانه ای شنیده ایم که لازم بود یک بار دیگر تاریخ آن گوشه از ایران بازخوانی شود و واقعیاتی یادآوری گردد که برای عامه مخاطبان سودمند خواهد بود.

عنوان دوم این کتاب « ناگفته  هایی درباره اران، شیروان و آذربایجان » است . مولف «در وادی رود ارس» در واقع کوشیده است که مختصرو مفید و مستند به پرسشهایی پاسخ دهد که مرتبط با این عنوان است و تا کنون کمتر به آن توجه شده.

در فصل اول کتاب به موضوع چگونگی اعلام وجود کشوری به نام جمهوری آذربایجان و شکل گیری آن از ترکیب چند ولایت ایرانی پرداخته است و سپس یکایک  آن ولایات را از نگاه تاریخی و جغرافیایی معرفی کرده و جایگاه اقوام ایرانی زبان آن کشور نوظهور، مانند تالشان، تاتها، لزگیان و کردهارا باز شناسانده است.

 در فصل دوم کتاب نیز که عنوان « اقوام و طوایف جمهوری آذربایجان » را دارد، با نگاهی دقیق  مخاطبین خودرا با ترکیب قومی جمهوری آذربایجان و هویت و منشا ایرانی آن اقوام آشنا می کند.

علی عبدلی پژوهشگری که  نزدیک به نیم قرن پیشینه پژوهش و تالیف ده ها اثر در زمینه تات و تالش شناسی را در کارنامه خود دارد،

دروادی رودارس نخستین تالیف اوست که با محتوایی متفاوت از منظر ملی منتشر شده است.

فروش اینترنتی

سایت انتشاراتت جامعه نگر

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی را وارد کنید *