خانه / بوم گردی / جاذبه های گردشگری دره شاهرود خلخال

جاذبه های گردشگری دره شاهرود خلخال

کلورنگاه عبدلی

رشته کوه تالش مانند دیواری است که بین دریای کاسپین و دره شاهرود ، ایستاده است . تالش و جاذبه های گردشگری آن تقریبا شناخته شده اما بخش شاهرود که بهشتی دیگر برای گردشگران بشمار می آید هنوز در انزوا مانده . مرکز این بخش شهر کلور است که می تواند از دو مسیر قابل دسترسی و مقصدی برای بیتوته و آرامش باشد .

مسیر اول ادامه راههایی ست که از پونل و اسالم به جانب هروآباد( شهر خلخال) کشیده شده و مسافران در این مسیر در روستای مجره به سمت چپ می پیچند و جاده آسفالته را ادامه می دهند و پس از پشت سر گذاشتن روستاهای خمس،اسکستان،اسبو و درو به کلور می رسند .

مسیر دوم راهی ست که از شهرک ماسوله به روستای ماجلان می رسد و از آنجا پس از پشت سر گذاشتن چند روستای تات زبان ، به کلور منتهی می گردد .

در این منطقه که « دره شاهرود » نیز خوانده می شود ، جاذبه های متنوعی برای گردشگران وجود دارد که در کمتر نقطه ای از ایران دیده شده . اکنون در این نوشته قصد داریم یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه را به اختار معرفی کنیم و آن عبارت است از آبشار نئره گر neragar .

آبشار نئره گر یا پئنگله خانی ، در روستای اسبو از توابع بخش شاهرود خلخال قرار دارد. این آبشار در فاصله ۳۷ کیلومتری جنوب شرق هرو آباد ( شهرخلخال) و در نزدیکی روستای اسبو واقع شده است.

 نئره گر در نهایت زیبایی، در محل جوشش پنج چشمه نزدیک هم واقع است  ولی آبشار از آب دو دهانه از آن پنج چشمه شکل می گیرد و سپس  به پایین دست سرازیر می شود و پس از سیراب کردن باغات روستای اسبو، به رودخانه شاهرود می ریزد، این آبشار با حدود نیم ساعت پیاده روی از روستای اسبو قابل دسترسی است.آبشارنئره گر

رود اسبو از کوه پلنگا سرچشمه می گیرد و به شاهرود می ریزد و دارای تنوع گیاهی بالا و آبی خنک و گوارا ست رودخانه شاهرود دومین رود بزرگ شهرستان خلخال است که از دامنه های غربی کوه های الماس و سیرا گلی در تالش سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از روستاهای خمس، اسکستان،و پیوستن به رودخانه اسبو و عبور از درو، کلور، شال و دیز سرانجام به قزل اوزن ملحق می شود و سپیدرود را تشکیل می دهند.

شاید اغراق نباشد اگر شهرستان خلخال و مسیرهای اطراف آن، به ویژه دره شاهرود را یکی از زیباترین مناطق طبیعی ایران بنامیم. ترکیبی از کوه و انبوه باغ های میوه و  دشت های پرگل و مراتع دیدنی که مناظری بدیع و کم نظیر را در این نقطه از ایران به نمایش می گذارند. چمنزارها و مراتع بسیار زیبایی که با گل های رنگارنگ تزیین شده اند، شما ره به وجد می آورند. اگر اهل زیبایی و سفر هستید، مسیر اسالم به خلخال-بخش شاهرود- روستای اسبو و مناطق اطراف آن را از دست ندهید.

مسیری رویایی که در صورت مساعد بودن هوا، نظیرش را در هیچ کجای ایران نمی بینید. اکثر مردم این روستا به باغداری مشغولند و باغات آنها را درختان گردو تشکیل میدهد . برای رسیدن به این آبشار ، پس از گذر از داخل روستا و طی مسیری در حدود ۲ کیلومتر که بصورت صعب العبور بوده و فقط بصورت پیاده و سربالایی به این آبشار می رسیم . منبع آب این آبشار از برف زمستانی باریده شده بر فراز کوههای که این آبشار در دامنه آن جریان دارد تامین می شود و با وجود بارندگی های خوب فصل بهار ، اگر برف خوبی در زمستان نبارد ، میزان آب آن کم خواهد بود .

حدود یک کیلومتری روستای اسبو با حرکت در مسیر پیاده و خلاف جهت مسیر رودخانه نره گر و عبور از میان باغهای بسیار زیبا به دره بسیار زیبایی میرسیم که آب و آبشار و صدای خروشانش حاکم این دره می باشند در انتهای این دره آب با فشار زیادی از دل سخره ها بیرون آمده و به هم پیوسته و به سوی رودخانه سر آزیر میشوند. آبشار نره گر یک آبشار فصلی بوده و اوج زیبایی آن در فصل بهار می باشد آب این آبشار از ذوب شدن برف های موجود در بلندیهای کوههای شاهرود و نفوذ آن در دل کوهها تامین شده که در پایین دست بصورت چشمه از میان صخره ها و زمین های اطراف با فشار زیاد بیرون آمده جاری می شوند.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

یک نظر

  1. سلام
    من یک خلخالی هستم و از اینکه مناطق خلخال را در راستای جذب گردشگران تبلیغ میکنین کمال تشکر را دارم
    این نشان از فرهنگ غنی مردمان تالش است.
    من به همسایگی با تالشان افتخار میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *