خانه / تاز ه ها / جابر عناصری در گذشت

جابر عناصری در گذشت

عناصریدکترجابر عناصری ، پژوهشگر نامور ویکی از بزرگترین مردم شناسان ایران در سن ۷۱ سالگی در گذشت و متاسفانه در کمال سکوت خبری در روز ۲۸ فروردین در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

دکتر عناصری دارای بیش از ۴۰ عنوان کتاب در زمینه فرهنگ و مردم شناسی و۴۰ سال سابقه تدریس در دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه ها بود .

این استاد ممتاز دانشگاه تهران تحصیلات متوسطه‌اش را در تهران و در مدرسه‌ی دارلفنون پشت سرگذاشت و با کسب مقام اول رشته‌ی ادبی دارلفنون،‌ به دانشگاه تهران رفت و تا مقطع دکترا ی فلسفه در آن دانشگاه تحصیل کرد. سپس  راهی لندن شد و دوره تخصصی مردمشناسی را در آن کشور گذراند .

جابرعناصری زاده اردبیل بود . به سبب اینکه پدرش یکی از شبیه‌خوانان آن شهربود، به فرهنگ عامه و هنر شبیه‌خوانی علاقمند گردید . بعدها به توسعه این هنر همت گماشت و تدریس آن را به دانشگاه برد و کوشش های علمی اش در این زمینه موجب گردید که لوح پدر تعزیه شناسی ایران را دریافت نماید .

دکتر عناصری دلبستگی شدیدی به فرهنگ مردم تالش داشت و خود در مقدمه ای که برای کتاب « نظری به جامعه عشایری تالش » تالیف علی عبدلی نوشته است ، علت آن دلبستگی را بیان نموده .

«شناخت اساطیر ایران بر اساس طومار نقالان»، «شبیه خوانی کهن الگوی نمایش های ایرانی»، « مردم شناسی و روانشناسی هنری»، «عاشق ترین عاشقان فرهنگ»، «فرهنگ و پژوهش» و «نسیم خاطرات» از جمله آثار دکتر عناصری ست.

شادروان عناصری از سه سال پیش به علت چند بار سکته ، وضعیت جسمانی نا مساعدی داشت و تحت نظر پزشک قرار داشت . او با اینکه با دست راست هیچ کاری نمی توانست انجام دهد ، با دست چپ که آن نیز چندان تحت فرمانش نبود ، با شور و پشتکار ستودنی به تحیق و نوشتن ادامه می داد و در طول همین مدت بیماری آثار ارزشمندی پدیدآورد .

این اسوه دانش و اخلاق اولین کسی بود که در پایان هر سال با تماس تلفنی بشارت نوروز را به نگارنده می داد . اما امسال خبری نشد و نگارنده نیز بارها سعی کرد با ایشان تماسی برقرار کند ولی موفق نشد و گمان بدان سورفت که ایشان برای استراحت به اردبیل رفته است . اما دریغا که چنین نبود و انسانی اندیشمند والا مقام در غربت و عزلت به استقبال لحظه چشم فروبستن از دنیا و ناسپاسی ها می رفت .

یادش گرامی و نامش جاودان باد .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *