خانه / نقد و بررسی / تراژدی تلخ سرقت ادبی

تراژدی تلخ سرقت ادبی

شما بگویید چکار کنم !

به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خودرا …

تراژدی سرقت ادبی یک عمر زحمت من همچنان در حال به غارت رفتن است . از هر صد مورد متوجه یک مورد می شوم . ولی به جایی رسیده ام که نمی دانم در برابر این غارتگری و پایمال شدن حقوق مسلم خود چه باید بکنم . سکوت یا اعتراض ؟!

تازه ترین موردی که متوجه شده ام این است که مدتی ست محققی مطالب کتاب ( تات ها و تالشان ) مرا بدون تغییر حتی یک کلمه ، در یک گروه تلگرامی، به صورت دنباله دار به نام خود منتشر می کند . امروز در ذیل جدید ترین پست این جناب محقق نوشتم ( منبع ضرب المثل های بالا ، کتاب تات ها و تالشان تالیف علی عبدلی ست ).

این را گفتم و سوختم . آن آقای محقق در جواب من نوشت :

 • شاید این ضرب المثل ها تو کتاب جناب عالی باشد ولی فکر کنم من هم کلوری و تات زبان و بزرگ شده کلور هستم .
 • من در جواب گفتم : دوست و همشهری ارجمند . اگر ضر ب ا لمثل ها تاتی هستند، شرح و توضیحات فارسی ذیل آنهاچه ؟!، جمله بندی و سبک نگارش جه ؟! کلمه به کلمه تطبیق با نوشته من چه ؟! . این ها هم فولک هستند و شما می توانید آن را به نام خود بکنید؟ .

ایشان فرمودند : من کتاب شمارا ندارم و ندیده ام . این مطالب و بسیاری دیگر را به همت دوستانی از جمله آقای سید ن . ج ، حدود بیست سال پیش تهیه دیدیم  . ضمنا من مردم شناسی خوندم طبیعیه به دنبالش باشم. ضمنا بخشی از اونا که هنوز نیاورده ام رساله کارشناسی مرحومه پ . گ است .

گفتم : پس کسی که این مطلب را در اختیار جنابعالی گذاشته خیانت کرده است . از شما عذر می خواهم . ولی به آن شخص تذکر بدهید. ضمنا ای کاش اسم همان رساله کارشناسی را به عنوان منبع می نوشتید تا من مزاحم شما نشوم.

آقای محقق فرمودند :  علم هم فراگیر .یعنی هیچ کس در هیچ زمینه ای نباید مطلب بنویسه چون با شما برخورد می کنه و مطلب شما ذیل میشه؟ اینکه شما پیشرو بودید شکی نیست. ولی همون هایی که با شما تو همواج بودند زیرآبتومی زدند من هم به تلافی می تونستم همراهی کنم ولی شخصیت علمی،خانوادگی، وجدانی و اخلاقی من نه تنها اجازه نداد بلکه بر عکس در مقابل امثال  ……  و ….. و بعضی از همشهریان خودم از شما دفاع کردم . تفاوت من با شما اینه .

من گفتم :  نمی دانم شماچه می خواهید بگویید.  این فرمایش جنابعالی یک توضیح مردمشناسانه است یا مغلطه ؟ . از الطاف شما در دفاع از من باخبر و سپاسگزارم . اما این دلیل نمی شود که نوشته هایم به غارت برود و من اعتراض نکنم.

آقای محقق فرمودند :  شما پارسال برای کتاب ……..  من، کل تالش را علیه من بسیج کردید. این در حالی بود که من تو اون کتاب از منابع شما استفاده و نام برده بودم . لطفا به خودتان بیشتر احترام بزارید! .

من از این حرف های آقای محقق که دوست دارد مرتب هم تکرار کند : « من مدرک کارشناسی ارشد مردم شناسی دارم» شگفت زده و درمانده شدم . ناچار گفتگو را قطع کردم چون نمی دانستم به چه زبانی یک کلمه حرف حساب را به ایشان بفهمانم که « آقا! بزرگوار! مطالبی را که عینا از کتاب من برمی داری یا برداشته اند و شما به نام خود  منتشر می کنی، حداقل نام منبع را بنویس . گردآوری و ثبت و چاپ هر چیستان، هر ضرب المثل ، هرقصه و… عامیانه درحکم یک کشف است. وقتی این کشف به نام کسی ثبت شد، یکی دیگر نمی تواند مهر خودش را بر آن بزند».

نکته مهم دیگر این که  هرچقدر  من با این جناب مردم شناس با ملاطفت حرف زدم، ایشان به جای عذرخواهی، گستاخ تر شدند و بنای فحاشی گذاشتند . یک نمونه از پیام هایی که از آن روز با نام های مستعار و از راه های مختلف برایم می فرستد، در اینجا می آورم تا دلیل نوشتن این اعتراض باشد :

جناب آقای عبدلی دیگه از این حرفها کوتاه بیا. بیشتر از این خودت را رسوای جهان مکن. بابا خودت سراپا دزد و سارقی چرا دیگران را نشانه گرفتی. تو همان چوپان دروغگویی هستی که کسی حرف تو را اگر درست هم باشد قبول نمی کند. گویا هرکسی میخواهد در باره تالش و تات کار بگند باید از تو اجازه بگیرد و گرنه دزد محسوب می شود. تا کی با این حرفها می خواهی خودت را اثبات کنی. بیچاره برو برای خود فکری بکن .

اکنون شمایی که این دردنامه را با صبوری خواندید، از سر لطف بگویید من باید چکار بکنم . اعتراض یا سکوت ؟ البته پاسخ اعتراض همین است که یک نمونه اش را مطالعه فرمودید!! .

علی عبدلی

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

۲ دیدگاه

 1. Avatar
  مبین از هشتپر

  سلام استاد ارجمندم.

  به آن دزد آثار ادبی بگویید ما مخاطبان را همچون خودش آنقدر بی اطلاع و نفهم فرض نکند که نمیدانیم کدام مطلب متعلق به کدام کتاب است.

  بنده بعد از گذشت این همه سال و مطالعه ی کتاب های آقای عبدلی اگر درمورد تاریخ تات و تالش هم قلم نزده باشند متوجه میشوم که این قلم متعلق به پدر تالش شناسی است.
  دوست عزیز که آثار را می دزدی جامعه ی بزرگ تالش و تات امثال شما را نمی تواند هضم کند. فرهنگ تالش و تات شما را پس می زند.
  اگر به فکر دیده شدن و تایید اجتماعی هستید می توانم راه دیگری را پیشنهاد کنم.

  در پناه حق

 2. Avatar

  باسلام خدمت استادبزرگوارجنابآقای علی عبدلی
  صبح شمابخیر
  دکترعزیز،دردنامه موردسرقت قرارگرفتن آثارشماراخواندم ومتأثرشدم.اماسارقان بایدبداننداین عمل زشت درگذشته وجودداشته ودرآینده نیزوجودخواهدداشت،اماآیاسارقان می تواننددرجایگاه صاحب خانه قراربگیرند.استادبزرگوارباتوجه به اینکه عمل بسیارزشت ونکوهیده است اماکجاتوانسته اندبانوشتن شاهنشاه نامه هاجای شاهنامه رابگیرند؟کجاتوانسته انددردرازای تاریخ جای سعدی وحافظ بنشینندکسانی که مشق سعدی وحافظ کردند؟بدل نگیراستادگرامی.کتابهاونوشته های شماهمچون چشمه ساری است که هرکسی ذره ای ازاین آب زلال وگواراچشیده باشدتشخیص برای آن مشکل نیست.
  تنت ازگزندمصون بادواندیشه ات ازآسیب زمان نیز.
  ارادتمندشما:میراحمد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی را وارد کنید *