خانه > نقد و بررسی > تراژدی تلخ سرقت ادبی

تراژدی تلخ سرقت ادبی

شما بگویید چکار کنم !

به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خودرا …

تراژدی سرقت ادبی یک عمر زحمت من همچنان در حال به غارت رفتن است . از هر صد مورد متوجه یک مورد می شوم . ولی به جایی رسیده ام که نمی دانم در برابر این غارتگری و پایمال شدن حقوق مسلم خود چه باید بکنم . سکوت یا اعتراض ؟!

تازه ترین موردی که متوجه شده ام این است که مدتی ست محققی مطالب کتاب ( تات ها و تالشان ) مرا بدون تغییر حتی یک کلمه ، در یک گروه تلگرامی، به صورت دنباله دار به نام خود منتشر می کند . امروز در ذیل جدید ترین پست این جناب محقق نوشتم ( منبع ضرب المثل های بالا ، کتاب تات ها و تالشان تالیف علی عبدلی ست ).

این را گفتم و سوختم . آن آقای محقق در جواب من نوشت :

  • شاید این ضرب المثل ها تو کتاب جناب عالی باشد ولی فکر کنم من هم کلوری و تات زبان و بزرگ شده کلور هستم .
  • من در جواب گفتم : دوست و همشهری ارجمند . اگر ضر ب ا لمثل ها تاتی هستند، شرح و توضیحات فارسی ذیل آنهاچه ؟!، جمله بندی و سبک نگارش جه ؟! کلمه به کلمه تطبیق با نوشته من چه ؟! . این ها هم فولک هستند و شما می توانید آن را به نام خود بکنید؟ .

ایشان فرمودند : من کتاب شمارا ندارم و ندیده ام . این مطالب و بسیاری دیگر را به همت دوستانی از جمله آقای سید ناصر جوادپور حدود بیست سال پیش تهیه دیدیم  . ضمنا من مردم شناسی خوندم طبیعیه به دنبالش باشم. ضمنا بخشی از اونا که هنوز نیاورده ام رساله کارشناسی مرحومه پروین گلستانی است .

گفتم : پس کسی که این مطلب را در اختیار جنابعالی گذاشته خیانت کرده است . از شما عذر می خواهم . ولی به آن شخص تذکر بدهید. ضمنا ای کاش اسم همان رساله کارشناسی را به عنوان منبع می نوشتید تا من مزاحم شما نشوم.

آقای محقق فرمودند :  علم هم فراگیر .یعنی هیچ کس در هیچ زمینه ای نباید مطلب بنویسه چون با شما برخورد می کنه و مطلب شما ذیل میشه؟ اینکه شما پیشرو بودید شکی نیست. ولی همون هایی که با شما تو همواج بودند زیرآبتومی زدند من هم به تلافی می تونستم همراهی کنم ولی شخصیت علمی،خانوادگی، وجدانی و اخلاقی من نه تنها اجازه نداد بلکه بر عکس در مقابل امثال  ……  و ….. و بعضی از همشهریان خودم از شما دفاع کردم . تفاوت من با شما اینه .

من گفتم :  نمی دانم شماچه می خواهید بگویید.  این فرمایش جنابعالی یک توضیح مردمشناسانه است یا مغلطه ؟ . از الطاف شما در دفاع از من باخبر و سپاسگزارم . اما این دلیل نمی شود که نوشته هایم به غارت برود و من اعتراض نکنم.

آقای محقق فرمودند :  شما پارسال برای کتاب ……..  من، کل تالش را علیه من بسیج کردید. این در حالی بود که من تو اون کتاب از منابع شما استفاده و نام برده بودم . لطفا به خودتان بیشتر احترام بزارید! .

من از این حرف های آقای محقق شگفت زده و درمانده شدم . ناچار گفتگو را قطع کردم چون نمی دانستم به چه زبانی یک کلمه حرف حساب را به ایشان بفهمانم که « آقا! مطالبی را که عینا از کتاب من برمی داری یا برداشته اند و شما به نام خود  منتشر می کنی، حداقل نام منبع را بنویس و ختم ماجرا »

اکنون شمایی که این دردنامه را با صبوری خواندید، از سر لطف بگویید من چکار کنم . راه چاره چیست ؟!!

علی عبدلی

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *