خانه / اجتماعی / تالشان کتالم مازندران

تالشان کتالم مازندران

جناب آقای عبدلی من یکی از اهالی کتالمِ رامسر هستم .

تالش مححله کتالممنطقه کتالم از توابع رامسربه لحاظ آبادانی از سال ۱۳۲۰ شکل شهری به خود گرفته . در این شهر اقوام مختلفی زندگی می کنند که عبارتند از طالش ها ، مشایی ها ، غنمی ها ، طالقانی ها ، کردها ، اشکوری ها . ترک های مهاجر . وگیلانی هایی عمدتا فومنی  هستند . از این میان قوم طالش که اهالی طالش محله و پیازکش و بخشی از دشت جلَم را تشکیل میدهند و در کوهپایه زندگی می کنند قدمت بالای پانصد سال را دارند .

 ناگفته نماند در شهر رامسر ودر منطفه رمک طالش محله داریم که اونها هم با ما و نژاد ما فامیل نزدیکند و از یک خانواده ایم . طالش محله فتوک هم در مرز گیلان مازندران هست که بخشی از روستاههای رامسر می باشد که آنها نژاد شان احتمالا طالش نیست و هیچ نشانی از طالش بودنشان در دست نیست .

باز هم طالش سرا داریم در منطقه رامسر که اهالی اونجا هم طالش نیستند و از قوم دیگرند . به هر حال بحث من روی مردمی هست که بطور مشخص طالش هستند ودارای تاریخ و داستانها و شرح وحال خاص خودشان .‌

طالشها تا سال ۱۳۲۰ اکثرا چوپان بودند و از مالداران معروف و انسانهای معتبر و معروف بوده و هستند . توضیح اینکه تمام اهالی محلاتی که نام بردم مثل طالشمحله کتالم پیازکش کتالم دشت جلم کتالم و طالش محله رمک فامیلی شان با طالشی ختم میشود و یا شروع میشود . مثل طالش مرادی . یوسف طالشی . وغیره که از نام پدر و جد گرفته شد زنان اینجا والبته قدیمی ها اسمشان اکثرا خورشید . گرجی . ستاره . منور . زیور . ملوک . مولود . رباب . بود ….

با تفاسیر و شرح خارج از حوصله شما سوال من و تمامی مردم طالش اینجا این است که واقعا ما طالش های کتالم با این همه قدمت تاریخی در اینجا اهل کجاییم و از کجا به این منطقه و اصلا چرا به اینجا آمدیم ؟ البته من از سالها پیش از فرهنگستان علوم ساری پرسیدم در جواب فقط گفتند شما طالش های لنکرانی هستید و گفتند از توضیحات بیشتر معذوریم . سجادی هم در کتاب خودش ضمن تعریف از تمام قوم های رامسری از طالش ها به عنوان افرادی نام برده که از کوهها آمدند . به هر حال اگر توضیحاتی دارید ارسال فرمایید تا من بتوانم به عنوان یک سند در گروه طالشهای کتالم بزارم یا اینکه برای آنان نقطه نظرات شما را اعلام کنم .

باتشکر . محمود یوسف طالشی از شهر کتالم رامسر

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

یک دیدگاه

  1. Avatar

    خداوند حافظ تمامی تالشان عزیز باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی را وارد کنید *