خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / زبان و ادبیات تالش / بیانیه کارگروه تخصصی تات زبان ها

بیانیه کارگروه تخصصی تات زبان ها

بیانیه  کارگروه تخصصی تات زبان ها در مورد الفبای تالشی و تاتی .

تالشی و تاتیبه سبب  بروز چندگانگی در نگارش تالشی و تاتی و انتشار الفباهایی مختلف  برای زبان تالشی و تاتی، کارگروه تخصصی تات زبان ها ، در نشت هایی متعدد ، این موضوع را تحت بررسی قرار داد  و نظر خودرا با صدور بیانیه ای، اعلام کرد.

گروه مذکور که  جمعی از محققان و متخصصان زبان و ادبیات تات در آن عضویت دارند، ضمن بررسی نسخ مختلف الفباهایی که به نام تات و تالش منتشر شده اند ، با صدور بیانیه ای رسمی  « الفبای جامع تالشی و تاتی » تحقیق و تدوین علی عبدلی را مورد تایید قرار داد و به عموم محققان ، شاعران و نویسندگان تات  توصیه نمود که برای نگارش متون گویشی خود فقط از این الفبا استفاده کنند .

با صدور بیانیه مذکور که تصویر آن ذیلا آمده است ،استفاده از نام و عنوان ( تات و تاتی ) در الفباهای غیر از نسخه  مورد تایید کارگروه تخصصی تات زبانها ، غیر مجاز گرید و در این مورد از آن ها سلب مجوز و مشروعیت به عمل آمد .

متن بیانیه :

در دفتر زمانه فتاد نامش از قلم

هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت

زبان بالاترین رکن هویت هرقوم وملت است . میراث معنوی بی بدیل و گرانسنگی که در دنیای مدرن پاسداری از آن  ، اهمیتی روزافزون یافته است . از این رو تلاش برای زنده نگه داشتن زبان ها و گویش های ایرانی به مثابه بخشی از میراث ارجمند بشری سالهاست که  در سطح ملی و جهانی آغاز شده . این تلاش ها به ویژه در مورد زبان هاو گویش های در حال انقراض  مانند تاتی و تالشی ، با حساسیت و جدیت ادامه دارد .

تاتی که زبان شناسان به اتفاق آن را بازمانده آذری می دانند  و ازاین رو برخوردار از پیشینه ای روشن و رگه هایی از ادبیات مکتوب است،  سالهاست در معرض شدیدترین آسیب ها قرار گرفته و این مسئله از نظر محققان و عموم روشنفکران تات پنهان نمانده است .

از یک و دو دهه گذشته با افزایش آگاهی عمومی نسبت به هویت و ارزش های فرهنگی  و افزایش فعالیت های ادبی در پیوند  با حفظ و نشر آن ارزش ها ، یکی از نیازهای مهمی که فراروی محققان و کوشندگان عرصه هنر و ادبیات تالش و تات قرار گرفته ، شیوه نگارش و رسم خطی مناسب برای متون تاتی و تالشی بوده است . یکی از نام آورترین تلاشگران این عرصه  علی عبدلی است که با آثار پژوهشی خود باعث شناسانده شدن بیشتر تاتی و تالشی در دهه های اخیر شده است. ایشان از دودهه پیش متوجه خلاء وجود الفبایی برای این زبان ها شده و در جهت رفع آن خلاء با تلاش و مطالعاتی گسترده،  الفبا و شیوه نگارش پیشنهادی خودرا برپایه خط رایج فارسی تدوین نموده و نسخه نهایی آن را با عنوان ( الفبای جامع تالشی و تاتی ) منتشر کرده است.

این اقدام دکتر عبدلی بی گمان باعث انسجام و سمت دهی علمی تر تحقیقات در حوزه زبان تاتی و تالشی خواهد شد و نقشه ی راهی برای رسیدن به یک شیوه نگارش واحد برای عموم تاتها و تالشان ایران خواهد بود و جای تقدیر دارد. اما به سبب اینکه در یک و دوسال اخیردرجهت ایجاد سهولت در نگارش به زبان تالشی و تاتی کوشش های دیگری نیز در ادامه یا به موازات کوشش های دکتر عبدلی صورت گرفته است ، کارگروه تخصصی تات ها بسته های و پیشنهادهای ارایه شده را به دقت بررسی نمود و در نهایت الفبای جامع تالشی و تاتی را به جمیع جهات مناسب و متناسب تر تشخیص داد . اکنون ضمن ارج نهادن بر زحمات همه کسانی که در این زمینه تلاشی داشته اند،  به همه محققان ، نویسندگان، مولفان، شاعران و دیگر تلاش گران حوزه زبان تاتی پیشنهاد می کند که  با‌ سرلوحه قراردادن این الفبای پیشنهادی و بکاربردن آن برای نگارش آثار خود ، تا رسیدن به یک رسم الخط اجماعی، همکاری نمایند.

دبیر کارگروه الفبای تالشی و تاتی

مهدی تقی پور ۱۲/ ۴ / ۹۶

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *