خانه / اجتماعی / بیانیه در باره انتخابات طوالش و ماسوله

بیانیه در باره انتخابات طوالش و ماسوله

بیانیه هلاکو رامبدعلی عبدلی

هلاکو رامبد سیاستمدار مشهور تالش در دوره پهلوی دوم،  در سایه فعالیتهای جبهه ملی ،اولین فعالیت رسمی خود را در عرصه سیاست،  با حضور در انتخابات هفدهمین دوره مجلس شورای ملی (۷ اردیبهشت ۱۳۳۱ـ ۲۸آبان ۱۳۳۲۹از حوزه انتخابیه طالش و کرگانرود آغاز کرد ،اما با وجود نامزدی فردی مانند((قائم مقام الملک رفیع))(حاج آقا رضا رفیع )در همین حوزه ،که هم مورد تأیید دربار بود و هم در صف مخالفان نخست وزیر وقت ـ دکتر مصدق ـ قرار داشت از حضور در مجلس باز ماند ؛زیرا اعمال نفوذهای رفیع،در مقام رئیس یکی از کمیسیونهای شش گانه مجلس شورای ملی سبب شد تا اعتبار نامه رامبد مورد تأیید قرار نگیرد .

رامبد که خودرا برپایه رای اکثریت ، نامزد پیروز انتخابات می دانست ، بیانیه بسیار تندی علیه رضا رفیع و مجریان انتخابات در حوزه طوالش صادر کرد که واقیات مهمی از چگونگی انتخابات و معنی و مفهوم آن را در آن دوره ، بیان می کند . در زیر بخشی از آن بیانیه که در ده صفحه تننظیم شده است، ارایه می شود :

 بیانیه شماره یک

پنجشنبه ۲۹/۳/۳۱

اول دفتر به نام ایزد دانا    صانع و پروردگار حی و توانا

اهالی محترم طوالش و ماسوله ، اهل ولایت محبوب و ایل عزیزم .

هرقدر برخلاف خواسته های ملت اقدام کنند ، پایداری و غلبه مردم قطعی تر و تنبیه خائنین شدیدتر خواهد شد .

امروز اعتبارنامه مجعول آقای رفیع در مجلس ساختگی دوره هفدهم به تصویب رسید و با این عمل مشروطیت واقعی ایران نقض شد و لکه ننگ دیگری در تاریخ اجتماعی ایران ، ثبت گردید .

شما و من و تمام ملت ایران از فجایع و افتضاحاتی که به نام انتخابات در طوالش انجام دادند ، مطلع ایم .و احتیاجی به تکرار مطلب نیست . ولی بین این دوره و ادوار قبل، اختلاف فاحشی موجود است  . بدین ترتیب که در دوره قبل بدون اینکه اهالی ستمدیده طوالش و ماسوله کمترین تمایل و یا اطلاعی داشته باشند ، دولت های وقت به دست مامورین بی شخصیت ، رفیع نامی را به نام نماینده طوالش معروفی می کردند و چون از طرف اهالی ویا کاندیدی مقاومتی به عمل نمی آمد ، پرونده امر را به میل خود مرتب می ساختندو در این مورد مدرکی بر جرم و جنایات خود به دست نمی دادند . ولی در این دوره که پس از چهل و شش سال برای اولین دفعه در تاریخ مشروطیت ایران ، ایل و اهل ولایت عزیز من در مقابل خیانت هاو جنایات متصدیان امر مقاومت نمودند و اشخاص شرافتمندی مامور بازرسی و شاهد حق کشی ها گردیدند . آثاری از جرم و جنایات این انتخابات و خیانت مامورین در پرونده امر منعکس گردید . به طوریکه ۱۸۰۰ صفحه پرونده انتخابات طوالش ، سراپا مدارک و اسناد ذی قیمتی است دال بر خیانت مسئوولین انتخابات و مظلومیت اهالی طوالش و ماسوله . مهذا با وجود این پرونده اعتبارنامه قلابی رفیع به تصویب رسید . زیرا اکثر اشخاصی که به نام نمایندگان ملت در این مجلس جمع کرده اند، خود به ماهیت آقای رفیع بوده و نحوه انتخابات ایشان نیز کم و بیش مشابه همان افتضاحات طوالش است . البته از چنین اشخاص بی شخصیتی جز تقویت هم مسلک خویش انتظار دیگری نمی توان داشت .

من خود این نتیجه را از قبل مطمئن بودم. فقط برای آنکه سند مبینی دال بر خیانت این افراد به دست آورم ، در انتظار چنین روزی نشستم .

من اکنون به استناد مدارک و اسناد بسیار معتبر به دنیا اعلام می کنم ؛ مجلس دوره هفدهم که اعتبار نامه قلابی رفیع را با چنین پرونده مخدوشی تصویب نموده است ، غیر قانونی ست و اعمال و قوانین موضوعه چنین مجلسی برای ملت ایران ارزش قانونی ندارد . شما هم به خوبی بدانید  که هیئت حاکمه ، برخلاف قانون ، حقوق شمارا پایمال کرده اند ….

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *