خانه > گوناگون > بازخوانی پرونده سد شفارود

بازخوانی پرونده سد شفارود

سد شفارود۳۰ سال پیش عده ای از مسئولین بر آن شدند که به منظور رفع کم آبی مزارع منطقه تالش ، جلو گیری از هدر رفتن نعمت کم نظیر آب رودخانه شفارود و بهره برداری ها ی دیگر ، بر روی آن رودخانه سدی احداث کنند . همان زمان در یکی از روزنامه ها مقاله ای چاپ شد که نویسنده آن با ذکر دلایلی خواهان چشم پوشی ازاجرای چنان پروژه ای شد . تا جایی که به یاد دارم دلایل ایشان عبارت بود ازاین که :

 – مزارع شهرستان های منطقه تالش ( رضوانشهر ، ماسال و تالش ) حتی صومعه سرا ، به شدت در حال کاهش است و با وجود رود ها و چشمه های متعدد ومیزان رطوبت قابل توجه سالیانه منطقه ، احداث چنان سدی عظیم  ضروری نیست و جای آن را چند سد کوچک خاکی در نقاط مختلف به آسانی پر می کند.

و جود چنا ن سدی مستلزم از بین بردن صد ها هکتار از جنگل ها و مراتع فوق العاده ارزشمند و کم نظیری ست که در بستر سد قرار می گیرد و از بین می رود .

به لحاظ این که دیواره های دوجانب سد دارای شیب یبسیار تند است (۷۰ تا ۹۰ درجه )، با قطع درختان آن عرصه ، ریزش شدیدی رخ خواهد داد که حجم آن به میلیونها تن خواهدرسید و ناگزیر باید آن را تخلیه کرد و معلوم نیست آیا اصلا چنان کاری امکان پذیر هست یا نه . در صورتی که امکان پذیر هم باشد آن حجم عظیم گل و لای و سنگ را باید به کجا انتقال داد .

 – مسافتی حدود ۱۵ کیلو متر از جاده اسفالته فومن میانه که اکنون ازکناره رود خانه شفارود عبور میکند و گذر گاه عموم اهالی به روستا ها و اطراقگاه های ییلاقی ست و همچنین چند روستای شعاع رود خانه مذکور که اکنون با ایجاد مهمان پذیر های متعدد ، آن محل را تبدیل به یک منطقه تفریحی و گردشگری مهم تبدیل کرده اند ، به زیر آب خواهد رفت .

به سبب اینکه شاخه های رودخانه شفارود تمام مسیر خود از سرچشمه ها تا محل احداث سد ، از میان جنگل می گذرد و هرچند گاه سیلابها ی شدید مقادیر بسیار انبو هی چوب و خاک و سنگ به پایین دستها سرازیر می کند ، سد شفارود ازهمان آغاز آبگیری نیازمندیک سیستم پیشرفته لایروبی است تا مانع از غرق شدن فوری سد گردد .

این دلایل در آن زمان مورد توجه مقامات ارشد ذیربط قرار گرفت و پروژه سدمذکور  مدتی کن لم یکان ماند و بعد دوباره در دست اجرا قرار گرفت واکنون چند دهه است که مثل اژدهایی سیری ناپذیر هر سال اعتبارات قابل توجهی را می بلعد ولی هنوز هیچ اثری از سد نیست . در حالیکه در دیگر نقاط کشورکلنگ احداث سد های بزرگتری سالها بعد به زمین خورد و اکنون سالهاست به بهره برداری هم رسیده اند .

اکنون مدتیست شنیده می شود که عملیات احداث این سد به صورت فاینا نس به یک شرکت چینی سپرده شده و قرار است به زودی دنباله کار شرکت پیمانکار فعلی راادامه دهد در مدت پنج سال به پایان برساند . اکنون پرسش این است که آیاشرکت چینی واقعا می تواند به تعهدات خود عمل کند ؟ آیا لازم هست که به دلایل نویسنده مقاله ، نگاه دوباره ای انداخته شود ؟. آیا درست است که احداث چنین سدی را  یک فاجعه زیست محیطی نیز به شمار می آورند؟ .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

یک نظر

  1. Avatar

    لطفا خبرهای تازه ای از هلال بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *