خانه / کتاب و نشریات / انتشار سه اثر جدید از آرمین فریدی

انتشار سه اثر جدید از آرمین فریدی

منتشر شد:

سه اثر جدید از آرمین فریدی

دکتر آرمین فریدی هفتخوانی از چهره های شناخته شده در حوزه موسیقی و ادبیات تالش است . با حدود ۲۰ سال فعالیت هنری و کارنامه ای قابل تقدیر..

از این آهنگساز، نوازند، محقق و شاعر پیشتر چند اثر چاپی و صوتی منتشر شده است . از آن جمله : موسیقی تالشی همراه با آلبوم نت، دفتر های شعر تالشستون، ایسپی رو تاکورا ، ایمون و آلبوم های موسیقی  تالشه برا، دویر آویر، آفتاو ویرمه و ۴ آلبوم پژوهشی درقالب موسیقی نواحی ایران .

اکنون نیز گزیده اشعاری با نام آژیما و دو آلبوم موسیقی به نام های ساره شی و ایسپی رو را به خوانندگی هوشنگ حاجی بداغی  ونوازندگی آرمین فریدی، وحید رجبی آلیانی ، رضا شعبانزاده ناو، آسیه بخشی رجبی  آلیانی و آرتا فریدی  منتشر کرده است.

« آژیما » که نام کتاب اشعار تالشی آرمین فریدی ست ، در زبان تالشی نا شناخته است . ایشان در صفحه ۶ کتاب آن را کلمه ای برساخته از زبان شیرین و کهن تالشی به معنی ماه کامل معرفی کرده است.

این کتاب دربرگیرنده گزیده هایی از سه دفترشعر منتشر شده  دکتر فریدی ست. او در مقدمه کتاب توضیح داده است که « آژیما حاوی یکصدو سی انتخاب از بین دویست و هشتادو سه  دستون / دوبیتی چاپ شده در سه دفترشعر ایپی رو تا کورا، تالشستون و ایمون است. در بازبینی این آثار به دوبیتی های  پخته و خامی برخوردم که در کنار هم آمده اند که با نگاه آن روز  تشخیص این امر برایم مشکل بود و نیز شورجوانی تلاش برای طنین بیدارباش و اعلام خطر در مورد زبان و فرهنگ تالش با بیانی اجتماعی و آسان، از عوامل دیگری در شکل گیری بخش هایی از آن مجموعه ها بود. با توجه به گذشت ۱۵ سال از انتشار مجمموعه ایسپی رو تا کورا ، این بار با نگاهی شاعرانه تر ، به شعر نزدیک ترو از شعار دورتربه دستون ها نگریستم. »

پرداختن به پخته یا خام بودن دوبیتی های آژیما، شعرو شاعری دکتر آرمین ، نزدیک بودن سروده هایش به شعرو دوربودن از شعار، فرصتی دیگر میخواهد اما آنچه که امروز از آرمین فریدی تحصیلکرده رشته موسیقی تاسطح کارشناسی، بیش از هرچیز انتظار می رود، برداشتن گام هایی تحولگرایانه ، رویکرد به افق های نو و فراتر رفتن از دایره سنت در زمینه موسیقی تالش است و کوشش برای عرضه تولیداتی که پاسخگوی نیازهای روزباشد.

دکتر آرمین پرتلاش و جستجوگر،  فعالیت مستمر خود در این زمینه را ادامه می دهد ودانش و تجربیات ۲۰ ساله اش موفقیت وی را بشارت داده است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی را وارد کنید *