خانه / تاز ه ها / اعطا ی مدال علمی دانشگاه ارمنستان به علی عبدلی

اعطا ی مدال علمی دانشگاه ارمنستان به علی عبدلی

%d8%b9%d9%84%db%8c-%d8%b9%d8%a8%d8%af%d9%84%db%8cاستاد علی عبدلی که برای سخنرانی در همایش«اقوام قفقاز و کرانه های دریای کاسپین» به ارمنستان دعوت شده بود از سوی دانشگاه دولتی آن کشور مورد تجلیل ویژه قرار گرفت و طی مراسمی با حضور مسئولین، اساتید و پژوهشگرانی از کشورهای مختلف آسیا و اروپا ، مدال درجه ۲ علمی به ایشان اعطا گردید . در این مراسم پروفسور آ.گ.کیمونیان رییس دانشگاه دولتی ایروان و پرفسور گارنیک آسا توریان رییس کرسی ایرانشناسی این دانشگاه از دکتر عبدلی به عنوان پژوهشگری نوگرا و نو آور یاد کردند

که در طول بیش از سی سال پژوهش تاثیر گذار در حوزه ایرانشناسی منشاء ایجاد یک شاخه ایران شناسی با نام تالش شناسی گردیده است.از این رو شورای عالی دانشگاه ایروان ، ایشان را شایسته دریافت این مدال تشخیص داده است.

پرفسور گیمونیان افزودند این مدال بر اساس پیش نهاد دپارتمان ایران شناسی و به تصویب شورای عالی دانشگاههای دولتی ، به ریاست عالیه رئیس جمهور کشور ارمنسان ، به دکتر عبدلی اعطاء گردیده است .

علی عبدلی نیز ضمن  ایراد سخنانی از مسئولین دانشگاه خصوصا بخش ایرانشناسی آن دانشگاه تشکر کرد و اعطای آن مدال را نشانه ی ژرفای روابط علمی و فرهنگی بین دو کشور دوست و همسایه، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان دانست. ایشان افزودند : در حالی که من به اتفاق گروهی از محققان ایرانی آزادانه در چنین کنگره ای حضور یافته ایم، در نیمه جدا شده ی تالش از خاک ایران، بسیاری از محققان، هنرمندان و روزنامه نگاران یا مجبور به جلای وطن شده اند یا در زندان اند و یا در انزوا و خفقان.

وی در این مورد برای ذکر مثال از پروفسور نوروزعلی محمداف و دکتر هلال محمداف یاد کرد و گفت: نوروز علی محمداف چند سال قبل به اتهام ایران دوستی توسط پلیس باکو بازداشت و در زندان کشته شد و اکنون نیز هلال محمداف به اتهامی واهی در زندان به سر می برد. وی در پایان از همه مراجع مدافع حقوق بشر تقاضا کرد که نگذارند هلال محمداف بیش از این در زندان به سر ببرد تا به سرنوشت نوروز علی محمداف دچار نشود.

 لینگ فیلم مراسم مذکور : http://www.youtube.com/watch?v=stjxTtZ7bVc&feature=player_embedded

 

پیامی از علی اکرم همت زاده برای علی عبدلی:

Selom, shine Bo!
Fikirlerinizle tam raziyam, hesab edirem kimin-kiminle dost, ya dushmen olmasi ile deyil, oz taleyimiz, haqlarimiz namine fealiyyet gostermeliyik ve Siz tamamile haqli hereket edirsiniz. Aldiginiz mukafat munasibeti ile tebrik edirem. Allah ishinizi avand etsin. Bagrima basib opurem.  Size derin hormetle aliakram….

 ترجمه : سلام برادر گرامی – از فکر شما کاملا راضی هستم . به نظر من مسئله این نیست که چه کسی با چه کسی دوست یا دشمن است ، ما در راه سرنوشت و حقوق خود فعالیت می کنیم و حرکت شما کاملا درست و به حق است . مدال دریافتی را به شما تبریک می گویم خداوند کارهایت را گشایش دهد . در آغوشت می گیرم و می بوسمت . با نهایت احترام علی اکرم .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر