خانه / تالش شمالی / ادامه سرکوب قومی تاکجا ؟

ادامه سرکوب قومی تاکجا ؟

سرکوب بنا به نوشته  سایت ترکی زبان baybak.com  محرمعلی محمد اف  برادر نوروزعلی محمد اف برای ادای توضیحات به وزارت امنیت جمهوری آذربایجان فرا خوانده شده است .

هلال محمداف دبیر کمیته دفاع از حقوق نوروزعلی دراین باره اطلاعاتی در اختیار سایت مئدیا فوروم قرار داده است . بنا به گفته ایشان محرمعلی را زیر فشار قرارداده اند تا اعتراف کند که دو سال پیش شحصی به منزل ایشان مراجعه نموده و مبلغ ۳۰۰ دلار به وی پرداخته و گفته است این مبلغ را آقای ( X) مورخ و مردم شناس ایرانی فرستاده و باید به دست نوروزعلی برسد . اما محرمعلی این مو ضوع را بی اساس خوانده و کلاَ رد کرده است.

به گفته دبیر کمیته دفاع از حقوق نوروزعلی ، وزارت امنیت آذربایجان تا کنون بارها فرزند نوروزعلی که دانشجوی آکادمی علوم می باشد و برادر زاده ایشان چنگیز محمداف تحصیلکرده زبان و ادبیات فارسی و استاد کاراته را برای بازجویی احضار کرده  ودر باره اشخاصی که گویا وجوهی به نوروزعلی پرداخته اند و همچنین درباره چگونگی ترجمه و چاپ کتاب ” تاریخ کادوس ها ”  سئولاتی کرده اند و آن ها نیز از این موضوع اظهار بی اطلاعی نموده اند .

هلال محمد اف در ادامه گفتگوی خبری خود افزوده است . مولف کتاب تاریخ کادوس ها از جمله اشخاصی است که در طول سال های گذشته به آذربایجان رفت و آمدهایی داشته است . کتاب تاریخ کادوس های ایشان که درباره تاریخ تالش می باشد در سال ۲۰۰۲ به وسیله المان قلی اف به ترکی ترجمه و در همان سال چاپ شده است . هنوز آن کتاب را در کتابفروشی های باکو می توان تهیه کرد . نوروزعلی محمداف ویراستاری ترجمه کتاب مذکور را بر عهده داشته و شادروان پرفسور اقرار علی اف نیز اعتبار علمی آن را تایید کرده است .

به گفته منبع مذکور تاکنون در رابطه با این موضوع افراد زیادی از اهالی منطقه تالش جمهوری آذربایجان به وزارت امنیت آن کشور احضار شده اند . از آنها بازچویی به عمل آمده و برای گرفتن اطلاعات مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند . در بین آنان اشخاص مختلف و حتی حقوق دان و نماینده مجلس هم وجود داشته است .

  شرحی بر : ادامه سرکوب قومی تاکجا

 به راستی تشکیلات امنیتی جمهوری آذربایجان چه می کند ؟ . آیا می شود باور کرد که تحریکات برخی جریان های فکری تندرو و وابسته  در یک کشور چنان مؤثر باشد که مسئولین و دستگاه امنیتی آن کشور را وادار به اقداماتی بکند که همچون باتلاقی آنان را فرو بلعیده  و فضاحتی به بار آورد که نجات از آن و جلو گیری از رسوایی بیشتر ممکن نباشد مگر این که دو انسان شریف و خادم علم و فرهنگ به هر نحوی که باشد به عنوان خائن به دولت و مملکت محکوم شوند و آن محکومیت ممکن نباشد مگر با تراشیدن دلیل و مدرکی قابل قبول .

دولت جمهوری آذربایجان تحت تاثیر تحریکات جریان پان ترکیسم و گروه های ضد ایرانیت ، با هدف سرکوب جنبش فرهنگی تالش شمالی و زهر چشم نشان دادن به فعالان آن جنبش که پس از فرو پاشی شوروی در پی احیای هویت خود به عنوان یک قوم ایرانی فعالیت قانونی داشته اند ، حدود هفت ماه پیش نوروزعلی محمد اف رئیس بخش گویشهای ایرانی آکادمی علوم آن کشور و مدیر نشریه صدای تالش و المان قلی اف شرق شناس و مسئول بخش فارسی و دینی آن نشریه را به اتهاماتی واهی بازداشت نموده است  و وزارت امنیت کشور مذکور به نهانه تکمیل پرونده اتهامی  اشخاص مذکور تحرکات گسترده ای را در بین تالشان آغاز کرده و تاکنون افراد مختلفی را احضار و بازجویی نموده ، منازل آنان را تفتیش کرده و چنان رعب و وحشتی راه انداخته است که بسیاری از اهالی منطقه تالش اکنون جرات ابراز هویت قومی خود را ندارند .

اما پلیس آذربایجان با وجود همه ی آن هیاهو و بگیر و ببند ها تاکنون موفق نشده ااست  کوچکترین مدرک قابل قبول  دال بر مجرمیت بازداشت شدگان به دست آورد . تنها موضوعی که اکنون بر محور آن متمرکز شده اند موضوع ترجمه و انتشار کتاب ” تاریخ کادوس ها ” به وسیله المان قلی اف با همکاری نوروزعلی محمد اف می باشد و گو این که افراد یاد شده بابت آن کار مبلغی حق الزحمه دریافت کرده اند .

دولت جمهوری آذربایجان اگر قصد ادامه اجرای این سناریورا دارد باید به افکار عموی پاسخ بدهد که مگر ترجمه یک کتاب علمی مجاز و احتمالاَ دریافت حق الترجمه و ویرایش برای آن در حد مبلغ ناچیز ۳۰۰ دلار جرم است ؟ . آیا مگر می شود به چنین بهانه ای دو پژوهشگر و و روزنامه نگار برجسته ما ها تحت شرایطی تحمل فرسا در سیاهچال نگهداشت ؟ و خانواده آنان را چنان در معرض اذیت و ایذاء قرار داد که تا کنون یک جوان بی گناه ( کامران فرزند نوروزعلی) به سکته دچارگردد و فوت نماید .

اصل و اساس همه ی این ماجرا بی هیچ شرح و توضیحی گویای آن است که که نه نوروزعلی مجرم است نه المان و نه دیگر روشنفکران برجسته تالش شمالی که شدیدا تحت پیگرد قرارگرفته اند بلکه اجرای سناریوی سرکوب قومی ، سلب حقوق دمکراتیک از تالشان و یکسان سازی زبانی و فرهنگی و ستیز با ایرانیت در کشور مذکور می باشد .

Print Friendly, PDF & Email

درباره‌ی مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید *